SOMMARKURS: Ashtangayoga grundkurs
tisdag, den 4 augusti 2026 17:15 - 18:45
Ashtanga Yoga Malmö
Kursen ger dig en introduktion till ashtangayogans grunder och riktar sig både till dig som aldrig provat yoga tidigare och till den som utövat andra typer av yoga men vill lära sig ashtangans metod ordentligt från start.
Detta är en intensivkurs som löper över 4 tillfällen i augusti med start tisdagen den 4/8 kl. 17.15. Alla deltagare rekommenderas också att komma till mysoreklasserna parallellt med kursen. OBS! Ett gratis mysoretillfälle per vecka ingår i kurspriset. Läs mer om mysoreklasserna under klassbeskrivning
Vi börjar med en kort introduktion till yogans filosofi följt av en gradvis inlärning av Solhälsningar och några stående asanas (positioner) från ashtangayogans första serie. Fokus ligger framför allt på att lära sig grunderna - att synkronisera andning och rörelse, få kunskap om Bandhas (energilås i kroppen) och Drishti (koncentration för blicken). Du lär dig också hur du tränar och rör dig på ett säkert sätt för att undvika skador och bygga upp kroppen till att bli både stark och smidig på sikt.
Dag och tid: tisdagar kl. 17:15-18:45, 4 veckor med start 4/8 - 2026
Pris: 650kr (20% student och seniorrabatt erhålles)
Lärare: Isabella Nitschke
Anmälan: Kursen ges i samarbete med vår partner Medborgarskolan. Bokning sker via deras hemsida (Klicka här)
Vi har en åldersgräns på 16 år och deltagare under 18 år behöver målsmans godkännande.
Har du frågor är du välkommen att höra av dig till oss per email
Alla datum
- tisdag, den 4 augusti 2026 17:15 - 18:45


